مرکز بهداشت شهرستان بیرجند
مخاطرات Facebook 1393/02/10
مخاطرات Facebook

فيس بوك (Facebook) يك سايت اجتماعي است كه توسط سازنده جوان خود مارك زاكربرگ (Mark Zuckerberg) در چهارم فوريه سال 2004 راه اندازي شد.اين سايت هم اكنون از نظر تعداد كاربر عضو و نيز از نظر كارشناسان، در زمينه سايت هاي اجتماعي، برتر از ديگر سايت هاي مشابه موجود مي باشد . "مارك زاكربرگ" سايت فيس بوك را از اتاق خود در دانشگاه هاروارد آمريكا طراحي كرد و در تاريخ 4 فوريه 2004 آن را به عنوان يك وب سايت اجتماعي مخصوص دانشجويان هاروارد راه اندازي كرد. اما سايت او فراتر از محدوده يك دانشگاه و دانشجويان آن، خيلي سريع مورد توجه قرار گرفت كه تا آخر هفته دوم راه اندازي آن، بيش از نيمي از دانشجويان هاروارد درآن نام نويسي كرده بودند و از آن به عنوان راهي براي ارتباط با يكديگر استفاده مي كردند و در كوتاه مدت، ميليونها نفر در همان چند ماه نخست، به عضويت آن در آمدند و يك شبكه اجتماعي بسيار گسترده را بنيان نهادند.

كاربران در فيس بوك داراي يك صفحه شخصي هستند. كه از طريق PM و يا CAMMENT با هم در ارتباطند آنها مي‌توانند گروه ويژه اي را تاسيس كنند و يا در گروه‌هاي ديگر بنا به علاقه و گرايش خود عضو شوند. كاربران مي‌توانند فعاليت هاي تصويري نيز انجام دهند براي خود عكس انتخاب كنند و افرادي را به ليست دوستانشان اضافه كنند فيس بوك در حال حاضر به ويژه در جامعه ايران كه استفاده از آن عمدتا در جهت سرگرمي و از سر سرگرداني يا حس كنجكاوي بسياري از جوانان است داراي اثرات منفي بسياري است اثراتي كه جوانان و استفاده كنندگان از آن مي بايست نسبت به آنها اگاه باشند تا در بهره گيري و عضويت در چنين شبكه هايي تجديد نظر كنند. در همين راستا اين وب سايت با توجه به مخاطرات آن كه به طور مختصر از ابعاد مختلف كه در ادامه به آن اشاره شده است فيلتر گرديده است .

بعد امنيتي

گفته شده است فيس بوك خطرناك ترين و مرموز ترين ابزار اطلاعاتي و جاسوسي و دست اندازي به حريم شخص و خانوادگي افراد است كه تاكنون ايجاد شده‌است. افراد با قراردادن نام و مشخصات كامل دوستان و آشنايان خود ، اطلاعاتي را در خدمت دستگاه‌هاي اطلاعاتي بيگانه گذاشته و اين اجازه را مي دهند تا گنجينه اي از اطلاعات شخصي افراد را تكميل كرده و در زمان مقتضي از آنها استفاده يا سوء استفاده كنند. زيرا اعضا طبق مقرراتي كه حين ثبت نام در فيس بوك پذيرفته اند، فيس بوك را مالك تمامي اطلاعاتي دانسته اند كه در اختيار او مي گذارند لذا بايد توجه داشت كه اين گونه شبكه‌هاي اجتماعي در معرض خطر سارقان و افراد هرزه‌اي هستند كه ممكن است با دانستن اطلاعات شخصي آنها برايشان مشكل ايجاد كنند.

بعد سياسي

از اين بعد نيز برخي از كشورها از همين طريق و بصورت فريبكارانه به بهانه هاي مختلف مانند نظر سنجي و يا نگرش سنجي افراد در زمينه هاي مختلف سياسي به جمع آوري اطلاعات پرداخته و به عنوان منبعي غني از آن در موارد مختلف استفاده مي كنند

بعد اخلاقي

متاسفانه از كودكان و نوجوانان در شبكه‌هاي اجتماعي سوءاستفاده هاي فراواني شده است. اين سرويس‌ها به هر كاربري با هر سن و سالي امكان مي‌دهند تا در آنها عضو شوند ، لذا سوءاستفاده‌گران و افرادي كه داراي انحرافاتي هستند هم مي‌توانند با عضويت در اين شبكه‌ها نيات پليد خود را دنبال كرده و با فريب دادن افراد كم سن و سال و ريختن طرح دوستي با آنها در آينده انواع سوءاستفاده‌ها را به عمل آورند. به همين منظور دانشگاه الاهزر كشور مصر، استفاده از فيس بوك را براي مسلمانان حرام اعلام كرد. آن‌ها دليل صدور اين فتوا را فروپاشي خانواده‌ها اعلام كردند. آن‌ها معتقدند كه فيس بوك يكي از دلايل فروپاشي خانواده‌ها است

بعد روحي و رواني

بر اساس يك تحقيق اجتماعي 39 درصد كاربران شبكه‌هاي اجتماعي تصريح كرده‌اند كه بر اثر زورگيري‌هاي آنلاين دچار آسيب‌هاي روحي و رواني شده‌اند. اين آسيب‌ها به خصوص در مورد نوجوانان بسيار شديدتر است، به گونه‌اي كه ممكن است منجر به ايجاد استرس‌،‌ شكست‌هاي روحي شديد، ترس از محيط و نفرت از گروه‌هاي هم سال شود. با توجه به اينكه محدوديتي در اين سايت‌ها براي ارسال نوشته و عكس وجود ندارد، احتمال چنين سوءاستفاده‌هايي به مراتب بيشتر است.

بنابراين صرف داشتن تنظيمات امنيتي مناسب، دنياي مجازي را امن تلقي نكنيم و از اشتراك گذاري مطالبي كه ممكن است در آينده عليه ما استفاده شوند آگاه باشيم. بياييد سلامت اخلاقي، امنيت و عزت نفس خود را پاسداري كنيم.

تعداد بازدید: 203
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
امنیت فیزیکی
Powered by DorsaPortal